Resultat 04-04-2019
Bana A 4,1km
(Startade: 30, Avbröt: 0, Ej godkänd: 3)
1. Puro-Aho Arto 28:11
2. Istolahti Tuomo 28:20 +00:09
3. Järn Staffan 29:18 +01:07
4. Järveläinen Julia 29:21 +01:10
5. Holm Christian 30:13 +02:02
6. Söderström Peter 30:40 +02:29
7. Kallio Jussi 32:35 +04:24
8. Vesterback Jonas 33:17 +05:06
9. Hautala Jari 33:19 +05:08
10. Lahti Tommy 35:08 +06:57
11. Backlund Jan-Anders 35:10 +06:59
12. Lappalainen Mikko 35:12 +07:01
13. Tunis Pernilla 36:18 +08:07
14. Viljanen Heikki 36:49 +08:38
15. Grön Matias 37:03 +08:52
16. Alppi Anna 37:48 +09:37
17. Granholm Kim 38:25 +10:14
18. Tienhaara Jussi 38:35 +10:24
19. Lindgren Hanna 38:48 +10:37
20. Lågland Henry 42:58 +14:47
21. Lindgrén Henrik 44:30 +16:19
22. Lindgren Annika 44:59 +16:48
23. Enlund Julia 45:27 +17:16
24. Braskén Victor 46:43 +18:32
25. Pohjonen Juha 51:45 +23:34
26. Eriksson-Kronberg Monica 54:14 +26:03
27. Williamsson Bo-Göran 55:19 +27:08
Forsman Kimmo ej godk.
Järveläinen Henrik ej godk.
Rönnqvist Fredrik ej godk.
Bana B 3,4km
(Startade: 26, Avbröt: 0, Ej godkänd: 3)
1. Töyli Taneli 24:00
2. Närvä Juha 26:37 +02:37
3. Rönngård Anders 27:42 +03:42
4. Byggmästar Jonatan 30:48 +06:48
5. Uuro Marko 30:58 +06:58
6. Rintamäki Juha 31:28 +07:28
7. Puro-Aho Veera 32:35 +08:35
8. Ulfvens Hannes 34:19 +10:19
9. Ruutiainen Jaakko 34:39 +10:39
10. Tirkkonen Heli 34:40 +10:40
11. Marika Känsäkangas 36:26 +12:26
12. Nordman Mikael 36:53 +12:53
13. Lähdekorpi Henrik 38:15 +14:15
14. Perkiö Roope 40:15 +16:15
15. Myllyneva Mari 40:45 +16:45
16. Hannus Heidi 42:39 +18:39
17. Niemi Minttu 42:41 +18:41
18. Sipilä Leena 44:29 +20:29
19. Niemelä Kari 45:02 +21:02
20. Kilpeläinen Risto 46:53 +22:53
21. West Marita & Latvala Marjo 1:03:53 +39:53
Aura Maija ej godk.
Torrkulla Josefin ej godk.
Viitasaari Sauli ej godk.
Perkiö Jukka-pekka ingen tid
Rajamäki Kai ingen tid
Bana C 2,6km
(Startade: 25, Avbröt: 0, Ej godkänd: 2)
1. Anette Möuts 23:59
2. Mähönen Marjo 24:05 +00:06
3. Lautamo Penne 24:16 +00:17
4. Tuomaala Ella 24:44 +00:45
5. Tuomaal Sanna 24:59 +01:00
6. Rasmus Hautala 26:38 +02:39
7. Seppälä Paavo 28:02 +04:03
8. Lautamo Hilla 29:10 +05:11
9. Miika Häkkinen 31:52 +07:53
10. Hjerpe Anders 33:15 +09:16
11. Hjerpe Arvid 33:38 +09:39
12. Ruutiainen Alisa 34:34 +10:35
13. Backlund Hans-Erik 34:43 +10:44
14. Koljonen Atte 38:00 +14:01
15. Saari Paavo 38:47 +14:48
16. Bonn Sven-Erik 41:01 +17:02
17. Luoto Esa 41:27 +17:28
18. Valkama Taru 44:43 +20:44
19. Salo Pauliina 50:49 +26:50
20. Salo Pinja 50:59 +27:00
21. Teo Torrkulla 1:10:12 +46:13
Backman Oscar ej godk.
Tanner Taavi ej godk.
Pått Saga ingen tid
Stark Kirsi ingen tid
Bana D 0,9km
(Startade: 20, Avbröt: 0, Ej godkänd: 3)
1. Isabella Enlund 07:14
2. Eriksson Johanna 10:06 +02:52
3. Närvä Juuso 11:23 +04:09
4. Ida Norrgård 12:27 +05:13
5. Norrgård Isak 12:28 +05:14
6. Hautala Jonatan 16:14 +09:00
7. Kivelä Eeva & Jaana 18:15 +11:01
8. Nova Enlund 21:12 +13:58
9. Närvä Julia 22:30 +15:16
10. Malila Veikka 25:51 +18:37
11. Tunis Einar 27:18 +20:04
12. Tunis Evert 27:58 +20:44
13. Salo Pihla 29:30 +22:16
14. Dahlberg Ian 32:12 +24:58
15. Tanner Taavi 47:40 +40:26
16. Nynäs Leevi & Elis 48:05 +40:51
Backlund Pernilla ej godk.
Kilpiö Akseli ej godk.
Siren Tanja ej godk.
Kvist Samuel ingen tid