Firmaliga1. |
|
|
|
7.5.2008,
Österhankmo |
|
|
|
Resultat/Tulokset |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Korrigerat/Korjattu 8.5.2008 |
|
|
|
|
Anm./Huom. |
|
|
Ordningsföljden på resp. bana torde
vara OK. Tiden kan vara något felaktig. |
|
Rärjestys radoilla OK, aika voi
heittää hieman. |
|
|
Epäselvyyksiä/Oklarheter: |
|
|
Ingmar Bäckström 050-5170687 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
A-bana 2,69 km |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
(Startat: 17, Utgick: 0,
Diskvalificierat: 0) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Poäng |
1 |
Teemu Sipilä |
0:15:42 |
|
Wärtsilä 1 |
20 |
2 |
Anders Ahlbäck |
0:16:30 |
48 |
Wärtsilä 4 |
19 |
3 |
Antti Lehtineva |
0:17:08 |
+1:26 |
ABB 1 |
18 |
4 |
Bengt Lillsjö |
0:21:09 |
+5:27 |
ABB 3 |
17 |
5 |
Jouko Ranta-aho |
0:21:29 |
+5:47 |
Yrjö Halmesmäki |
16 |
6 |
Jukka Muhonen |
0:21:39 |
+5:57 |
ABB 2 |
15 |
7 |
Stefan Strandberg |
0:21:48 |
+6:06 |
Vacon 1 |
14 |
8 |
Rolf Söderlund |
0:21:52 |
+6:10 |
Wärtsilä 2 |
13 |
9 |
Jarkko Koivunen |
0:21:56 |
+6:14 |
Kemira 1 |
12 |
10 |
Roy Torrkulla |
0:22:08 |
+6:26 |
Team Torrkula |
11 |
11 |
Christian Vestergård |
0:22:15 |
+6:33 |
SYH-Teknik |
10 |
12 |
Lotta Wasström |
0:22:28 |
+6:46 |
WACKS |
9 |
13 |
Juha Aalto |
0:22:31 |
+6:49 |
Wärtsilä 3 |
8 |
14 |
Tapani Vuorinen |
0:23:16 |
+7:34 |
YIT Rakennus |
7 |
15 |
Timo Mäki-Lohiluoma |
0:28:54 |
+13:12 |
Vacon 2 |
6 |
16 |
Malin Stenbacka |
0:35:46 |
+20:04 |
Täydelliset Naiset |
5 |
17 |
Ola Lindvall |
0:39:12 |
+23:30 |
Kemira 2 |
4 |
- |
Piritta Hakala |
Diskvalificierad |
- |
Keskuskoulun opettajat |
- |
|
|
|
|
|
|
B-bana 3,16 km |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
(Startat: 18, Utgick: 0,
Diskvalificierat: 0) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Michael Torrkulla |
0:19:18 |
|
Team Torrkula |
20 |
2 |
Jonas Vesterback |
0:19:30 |
12 |
Wärtsilä 1 |
19 |
3 |
Teemu Välisaari |
0:21:13 |
+1:55 |
ABB 1 |
18 |
4 |
Mika Levonen |
0:21:28 |
+2:10 |
Vacon 1 |
17 |
5 |
Stefan Höstman |
0:22:07 |
+2:49 |
Wärtsilä 4 |
16 |
6 |
Anders Hjerpe |
0:22:20 |
+3:02 |
WACKS |
15 |
7 |
Juha Rintala |
0:22:30 |
+3:12 |
Kemira 1 |
14 |
8 |
Atte Koskela |
0:26:45 |
+7:27 |
ABB 3 |
13 |
9 |
Antti Ranta-aho |
0:27:36 |
+8:18 |
Yrjö Halmesmäki |
12 |
10 |
Martti Närvä |
0:29:00 |
+9:42 |
ABB 2 |
11 |
11 |
Eija Blomqvist |
0:29:20 |
+10:02 |
Wärtsilä 2 |
10 |
12 |
Petri Iloviitta |
0:30:58 |
+11:40 |
YIT Rakennus |
9 |
13 |
Jukka Mikkilä |
0:33:25 |
+14:07 |
Wärtsilä 3 |
8 |
14 |
Mikael Byggningsbacka |
0:33:30 |
+14:12 |
SYH-Teknik |
7 |
15 |
Timo Hämeen-Anttila |
0:33:38 |
+14:20 |
Vacon 2 |
6 |
16 |
Erkki Palomäki |
0:36:58 |
+17:40 |
Kemira 2 |
5 |
17 |
Marita Heikkinen |
0:38:41 |
+19:23 |
Keskuskoulun opettajat |
4 |
18 |
Sari Hukkanen |
0:41:15 |
+21:57 |
Täydelliset Naiset |
3 |
|
|
|
|
|
|
C-bana 3,7 km |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
(Startat: 18, Utgick: 0,
Diskvalificierat: 0) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Anders Bäckström |
0:21:23 |
|
Wärtsilä 1 |
20 |
2 |
Eero Koski |
0:21:36 |
13 |
ABB 1 |
19 |
3 |
Mange Torrkulla |
0:21:40 |
17 |
Team Torrkula |
18 |
4 |
Heikki Melvanto |
0:21:50 |
27 |
Kemira 2 |
17 |
5 |
Samuel Hippi |
0:25:04 |
+3:41 |
Yrjö Halmesmäki |
16 |
6 |
Mikko Takamaa |
0:25:11 |
+3:48 |
Kemira 1 |
15 |
7 |
Petri Berg |
0:25:43 |
+4:20 |
ABB 3 |
14 |
8 |
Kjell Sand |
0:26:25 |
+5:02 |
Vacon 1 |
13 |
9 |
Mikael Järv |
0:26:29 |
+5:06 |
WACKS |
12 |
10 |
Jan Vesterback |
0:26:42 |
+5:19 |
Wärtsilä 4 |
11 |
11 |
Lasse Heininen |
0:28:33 |
+7:10 |
Vacon 2 |
10 |
12 |
Jarkko Leppihalme |
0:29:49 |
+8:26 |
Wärtsilä 3 |
9 |
13 |
Markus Holmlund |
0:33:24 |
+12:01 |
Keskuskoulun opettajat |
8 |
14 |
Tom Lillhonga |
0:33:31 |
+12:08 |
SYH-Teknik |
7 |
15 |
Jyrki Ylipulli |
0:37:42 |
+16:19 |
ABB 2 |
6 |
16 |
Tommy Poskiparta |
0:37:43 |
+16:20 |
YIT Rakennus |
5 |
17 |
Hans-Erik Backman |
0:38:07 |
+16:44 |
Wärtsilä 2 |
4 |
18 |
Annemarie Kiili |
0:45:17 |
+23:54 |
Täydelliset Naiset |
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ställning efter deltävling 1, CUP |
|
|
|
Tilanne osakilpailu 1.n jälkeen, CUP |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Wärtsilä 1 |
59 |
|
|
|
2 |
ABB 1 |
55 |
|
|
|
3 |
Team Torrkula |
49 |
|
|
|
4 |
Wärtsilä 4 |
46 |
|
|
|
5 |
Yrjö Halmesmäki |
44 |
|
|
|
5 |
Vacon 1 |
44 |
|
|
|
5 |
ABB 3 |
44 |
|
|
|
8 |
Kemira 1 |
41 |
|
|
|
9 |
WACKS |
36 |
|
|
|
10 |
ABB 2 |
32 |
|
|
|
11 |
Wärtsilä 2 |
27 |
|
|
|
12 |
Kemira 2 |
26 |
|
|
|
13 |
Wärtsilä 3 |
25 |
|
|
|
14 |
SYH-Teknik |
24 |
|
|
|
15 |
Vacon 2 |
22 |
|
|
|
16 |
YIT Rakennus |
21 |
|
|
|
17 |
Keskuskoulun opettajat |
12 |
|
|
|
18 |
Täydelliset Naiset |
11 |
|
|
|