Skärmträffen i Södra Vassor 17.07.2008. Resultat.
A-Bana 6,06 km B-Bana 4,67 km Oma B-rata 1 Oma B-rata 2 B-Bana tidlös C-Bana 2,97 km Oma C-rata 1
Egen C-bana 2 C-bana, tidlös km D-Bana 2,25 km Egen D-Bana 1 D-rata, ilman aikaa km
A-Bana 6,06 km
(Startat: 29, Utgick: 0, Diskvalificierat: 0) 1. Anders Bäckström 46.34 2. Jan Torrkulla 47.55 +1.21 3. Ove Haldin 48.30 +1.56 4. Mika Levonen 49.06 +2.32 5. Tomas Glasberg 49.14 +2.40 6. Timo Reinikka 50.53 +4.19 7. Bjarne Wiik 54.02 +7.28 8. C-G Herrgård 54.32 +7.58 9. Torvald Haldin 55.31 +8.57 10. Jonathan Wiik 56.14 +9.40 11. Olli Laitala 59.32 +12.58 12. Pontus Strandberg 1.01.09 +14.35 13. Anders Ahlbäck 1.02.52 +16.18 14. Fredrik Grannas 1.04.17 +17.43 15. Tapani Uusi-Hakala 1.06.38 +20.04 16. Bengt Lillsjö 1.07.41 +21.07 17. Bo-Göran Williamsson 1.07.42 +21.08 18. Stefan Strandberg 1.08.15 +21.41 19. Kenneth Backlund 1.09.58 +23.24 20. Pekka Laurila 1.10.11 +23.37 21. Mikael Järv 1.12.21 +25.47 22. Timo Hämeen-Anttila 1.17.10 +30.36 23. Sakari Särkiniemi 1.20.29 +33.55 24. Peter Nordbäck 1.22.54 +36.20 25. Hannu Halmesmäki 1.22.55 +36.21 26. Mika Mäenpää 1.23.10 +36.36 27. Oskari Halmesmäki 1.23.30 +36.56 28. Jyri Kytömäki 1.25.45 +39.11 29. Mauri Lähdekorpi 1.30.21 +43.47A-Bana 6,06 km B-Bana 4,67 km Oma B-rata 1 Oma B-rata 2 B-Bana tidlös C-Bana 2,97 km Oma C-rata 1
Egen C-bana 2 C-bana, tidlös km D-Bana 2,25 km Egen D-Bana 1 D-rata, ilman aikaa km
B-Bana 4,67 km
(Startat: 36, Utgick: 0, Diskvalificierat: 0) 1. Christoffer Granholm 40.57 2. Thomas Storgård 42.52 +1.55 3. Mikael Kvist 48.31 +7.34 4. Andreas Öhman 48.43 +7.46 5. Annelie Haka 49.25 +8.28 6. Rolf Thors 49.49 +8.52 7. Lars Hjerpe 52.11 +11.14 8. Per-Erik Sabel 52.12 +11.15 9. Eero Palomäki 52.14 +11.17 10. Ingemar Nylund 52.48 +11.51 11. Thomas Manderbacka 53.01 +12.04 12. Nina Helgas 53.07 +12.10 13. Arto Hautala 53.30 +12.33 14. Johan Solvin 54.29 +13.32 15. Isa Sandberg 56.03 +15.06 16. Johnny Örn 56.15 +15.18 17. Mattias Thors 56.34 +15.37 18. Diana Markus 56.56 +15.59 19. Malin Haka 57.31 +16.34 20. Reino Verner 57.52 +16.55 21. Henry Byskata 58.26 +17.29 22. Elisabet Nylund 59.03 +18.06 23. Harri Pollari 59.20 +18.23 24. Bodil Fred 1.00.21 +19.24 25. Håkan Jäntti 1.00.28 +19.31 26. Henrik Lindgren 1.02.28 +21.31 27. Matti Palojärvi 1.02.42 +21.45 28. Hannu Kulju 1.02.57 +22.00 29. Alf Ehn 1.04.51 +23.54 30. Louise Reinikka 1.04.59 +24.02 31. Sven-Erik Bonn 1.05.10 +24.13 32. Tor-Björn Ahlskog 1.05.23 +24.26 33. Svea Nojonen 1.08.14 +27.17 34. Kaija Lähdekorpi 1.08.49 +27.52 35. Juha Lyyski 1.13.46 +32.49 36. Tapio Peltola 1.29.19 +48.22A-Bana 6,06 km B-Bana 4,67 km Oma B-rata 1 Oma B-rata 2 B-Bana tidlös C-Bana 2,97 km Oma C-rata 1
Egen C-bana 2 C-bana, tidlös km D-Bana 2,25 km Egen D-Bana 1 D-rata, ilman aikaa km
Oma B-rata 1
(Startat: 1, Utgick: 0, Diskvalificierat: 0) 1. Esa Similä 53.24A-Bana 6,06 km B-Bana 4,67 km Oma B-rata 1 Oma B-rata 2 B-Bana tidlös C-Bana 2,97 km Oma C-rata 1
Egen C-bana 2 C-bana, tidlös km D-Bana 2,25 km Egen D-Bana 1 D-rata, ilman aikaa km
Oma B-rata 2
(Startat: 1, Utgick: 0, Diskvalificierat: 0) 1. Arja Paloniemi 1.18.19A-Bana 6,06 km B-Bana 4,67 km Oma B-rata 1 Oma B-rata 2 B-Bana tidlös C-Bana 2,97 km Oma C-rata 1
Egen C-bana 2 C-bana, tidlös km D-Bana 2,25 km Egen D-Bana 1 D-rata, ilman aikaa km
B-Bana tidlös
(Startat: 2, Utgick: 0, Diskvalificierat: 0) 1. heikki Viljanen 00.00 1. Tomas Storm 00.00A-Bana 6,06 km B-Bana 4,67 km Oma B-rata 1 Oma B-rata 2 B-Bana tidlös C-Bana 2,97 km Oma C-rata 1
Egen C-bana 2 C-bana, tidlös km D-Bana 2,25 km Egen D-Bana 1 D-rata, ilman aikaa km
C-Bana 2,97 km
(Startat: 19, Utgick: 0, Diskvalificierat: 0) 1. Eija Blomqvist 31.24 2. Kari Vanhala 32.18 +54 3. Annika Lindgren 32.56 +1.32 4. Elin Nylund 34.26 +3.02 5. John Åsvik 34.35 +3.11 6. Ragnvald Strandberg 36.07 +4.43 7. Gösta Hjerpe 37.45 +6.21 8. Samuel Kvist 38.33 +7.09 9. Christina Wiik 39.07 +7.43 10. Ingmar Sandberg 45.57 +14.33 11. Birger Sjögård 46.09 +14.45 12. Tage Björkgren 47.38 +16.14 13. Christer Öhman 47.51 +16.27 14. Matti Nyberg 48.22 +16.58 15. Lars-Ola Berts 48.45 +17.21 16. Tuomas Vanhala 50.04 +18.40 17. T&H Nynäs 52.09 +20.45 18. Esa Luoto 58.44 +27.20 19. Allan Melin 1.01.12 +29.48A-Bana 6,06 km B-Bana 4,67 km Oma B-rata 1 Oma B-rata 2 B-Bana tidlös C-Bana 2,97 km Oma C-rata 1
Egen C-bana 2 C-bana, tidlös km D-Bana 2,25 km Egen D-Bana 1 D-rata, ilman aikaa km
Oma C-rata 1
(Startat: 1, Utgick: 0, Diskvalificierat: 0) 1. Aki Suutarinen 45.21A-Bana 6,06 km B-Bana 4,67 km Oma B-rata 1 Oma B-rata 2 B-Bana tidlös C-Bana 2,97 km Oma C-rata 1
Egen C-bana 2 C-bana, tidlös km D-Bana 2,25 km Egen D-Bana 1 D-rata, ilman aikaa km
Egen C-bana 2
(Startat: 1, Utgick: 0, Diskvalificierat: 0) 1. Axel Granberg 42.55A-Bana 6,06 km B-Bana 4,67 km Oma B-rata 1 Oma B-rata 2 B-Bana tidlös C-Bana 2,97 km Oma C-rata 1
Egen C-bana 2 C-bana, tidlös km D-Bana 2,25 km Egen D-Bana 1 D-rata, ilman aikaa km
C-bana, tidlös km
(Startat: 3, Utgick: 0, Diskvalificierat: 0) 1. Johanna Månsus 00.00 1. Lena Imets 00.00 1. Toni Pihlaja 00.00A-Bana 6,06 km B-Bana 4,67 km Oma B-rata 1 Oma B-rata 2 B-Bana tidlös C-Bana 2,97 km Oma C-rata 1
Egen C-bana 2 C-bana, tidlös km D-Bana 2,25 km Egen D-Bana 1 D-rata, ilman aikaa km
D-Bana 2,25 km
(Startat: 18, Utgick: 0, Diskvalificierat: 0) 1. Leo Granberg 28.49 2. Alexandra Enlund 29.38 +49 3. Jennifer Klemets 30.06 +1.17 4. Jonatan Klemets 30.23 +1.34 5. Sauli Tammela 32.25 +3.36 6. Kaj Smeds 37.26 +8.37 7. Ukko Järvinen 41.31 +12.42 8. Aaro Kangasmaa 44.32 +15.43 9. Lukas Enlund 45.44 +16.55 10. Jani Manderbacka 47.49 +19.00 11. Hanne Manderbacka 48.46 +19.57 12. Liisa Erkkilä 48.51 +20.02 13. Iisak Järvinen 50.39 +21.50 13. Alexandra Holmström 50.39 +21.50 15. Frida Reinikka 50.45 +21.56 16. Atte Hautala 51.50 +23.01 17. Ossi Erkkilä 52.06 +23.17 18. Marie-Louise Örn 56.30 +27.41A-Bana 6,06 km B-Bana 4,67 km Oma B-rata 1 Oma B-rata 2 B-Bana tidlös C-Bana 2,97 km Oma C-rata 1
Egen C-bana 2 C-bana, tidlös km D-Bana 2,25 km Egen D-Bana 1 D-rata, ilman aikaa km
Egen D-Bana 1
(Startat: 1, Utgick: 0, Diskvalificierat: 0) 1. Viljam Nylund 20.32A-Bana 6,06 km B-Bana 4,67 km Oma B-rata 1 Oma B-rata 2 B-Bana tidlös C-Bana 2,97 km Oma C-rata 1
Egen C-bana 2 C-bana, tidlös km D-Bana 2,25 km Egen D-Bana 1 D-rata, ilman aikaa km
D-rata, ilman aikaa km
(Startat: 1, Utgick: 0, Diskvalificierat: 0) 1. Otto Pietilä 00.00