Tävlingar

Anmälning till alla tävlingar samt anmälning av intresse för stafetter sker via IRMA.


Den fullständiga tävlingskalendern för säsongen 2016 finns på IRMA

Nedan finns Femmans tävlingskalender för sommaren 2016, dvs de största tävlingarna under säsongen samt de flesta tävlingar nära Korsholm och Helsingfors. Vi försöker uppdatera kalendern om det dyker upp flera tävlingar.

Utskriftsvänlig version av Tävlingskalender 2016
OBS! Den utskriftsvänliga kalendern är daterad 1.4.2016 och kommer inte att uppdateras under säsongen.

AprilNamn på tävlingsdagFöreningInfo
08.04.2016Kevätyön ViestiTurun Suunnistajat
09.04.2016XVI SkärgårdsträffenPargas IF
10.04.2016KevätkansallisetRasti-Lukko
15.04.2016Turku Sprint, EM-granskning och WRETurun Suunnistajat
16.04.2016AnkkurirastitAngelniemen Ankkuri
17.04.2016Siljarastit 2016 och WREPaimion Rasti
23.04.2016FinnspringKarjaan Ura
24.04.2016Finnspring - stafettKarjaan Ura
24.04.2016FinnSpring - individuell masstartKarjaan Ura
30.04.2016Noname-rastitLapuan Virkiä
MajNamn på tävlingsdagFöreningInfo
01.05.2016Noname-rastitLapuan Virkiä
05.05.2016Prisma-rastitHiidenkiertäjät
05.05.2016Keski-Pohjanmaa-viestiKokkolan Suunnistajat
06.05.2016Junior-VM och EM granskningIF Brahe
06.05.2016Öppen ÖIDM sprintIF Brahe
07.05.2016KärppäjahtiKokkolan Suunnistajat
07.05.201644. Uudenmaan RastipäivätRajamäen Rykmentti
07.05.2016Karhurastit 2016Rastikarhut
08.05.201644. Uudenmaan RastipäivätRajamäen Rykmentti
14.05.2016AM-medeldistansLaihian Luja
14.05.201610-milaFalun
19.05.2016AM-medeldistansEspoon Suunta
21.05.2016Öppen K-P AM-medeldistansOK Raseborg
21.05.2016VårtävlingOK Raseborg
28.05.2016ÖIDM - stafettIK Falken
29.05.2016Botnias NationellaOK Botnia
JuniNamn på tävlingsdagFöreningInfo
05.06.2016FM-medeldistans R1 och WREAnttolan Urheilijat
05.06.2016FM-medeldistans R2Hämeenlinnan Suunnistajat
10.06.2016Grano GamesTampereen Pyrintö
11.06.2016Grano GamesTampereen Pyrintö
11.06.2016Suunto GamesHelsingin Suunnistajat
12.06.2016Grano GamesTampereen Pyrintö
12.06.2016Suunto GamesHelsingin Suunnistajat
16.06.2016Huippuliiga - HirveläKouvolan Suunnistajat
18.06.2016Venla-kavlenLappeen Riento
19.06.2016Jukola-kavlenLappeen Riento
24.06.2016VM-granskning - medeldistansSK Vuoksi
25.06.2016VM-granskning - långdistansSK Vuoksi
JuliNamn på tävlingsdagFöreningInfo
02.07.2016Huippuliiga, VM-granskning och WREOK Trian
03.07.2016Kainuun Rastiviikko etapp 1Puolangan Ryhti
05.07.2016Kainuun Rastiviikko etapp 2Puolangan Ryhti
07.07.2016Kainuun Rastiviikko etapp 3Puolangan Ryhti
08.07.2016Kainuun Rastiviikko etapp 4Puolangan Ryhti
10.07.2016Fin5-suunnistusviikko etapp 1Vehkalahden Veikot
11.07.2016Fin5-suunnistusviikko etapp 2 övriga klasserVehkalahden Veikot
12.07.2016Fin5-suunnistusviikko etapp 2 elitklasserVehkalahden Veikot
13.07.2016Fin5-suunnistusviikko etapp 3Vehkalahden Veikot
15.07.2016Fin5-suunnistusviikko etapp 4Vehkalahden Veikot
16.07.2016Fin5-suunnistusviikko etapp 5Vehkalahden Veikot
21.07.2016KvarkenträffenSolf IK
22.07.2016KvarkenträffenIF Femman
23.07.2016KvarkenträffenMalax IF
24.07.2016 -
29.07.2016
O-ringen, SälenO-ringen
30.07.2016NationellKokkolan Suunnistajat
31.07.2016Sprint vid Bostadsmässan i SeinäjokiRasti-Jussit
AugustiNamn på tävlingsdagFöreningInfo
05.08.2016IF Minken NationellIF Minken
12.08.2016FSOM 2016 medeldistansKimito SF
13.08.2016FSOM 2016 långdistansPargas IF
14.08.2016FSOM 2016 stafettPargas IF
20.08.2016Ungdomens JukolaRajamäen Rykmentti
21.08.2016Husqvarna-kisaIF Sibbo-Vargarna
27.08.2016ÖIDM - långdistansGamlakarleby IF / IK Kronan
27.08.2016eGamesEspoon Suunta
28.08.2016eGamesEspoon Suunta
SeptemberNamn på tävlingsdagFöreningInfo
03.09.2016FM-långdistans R1 kvalLynx 
03.09.2016FM-långdistans R2 kvalKoovee
04.09.2016FM-långdistans R1 finalLynx / OK77
04.09.2016FM-långdistans R2 finalKoovee
09.09.2016ÖIDM - nattOK Botnia
11.09.2016Gyllene kompassen final och nationell medeldistansRasti-Jussit
17.09.2016FM-sprint R1 och R2 och WREVaasan Suunnistajat
18.09.2016FM-stafett R1Rasti-Kurikka
18.09.2016FM-stafett R2IF Femman
23.09.2016FM-natt kval H21Vaajakosken Terä
24.09.2016FM-natt finalVaajakosken Terä
OktoberNamn på tävlingsdagFöreningInfo
02.10.2016EP AM-ultralångSuunta Jurva
08.10.201625-mannaKungens Kurva
15.10.2016FM-ultralångTampereen Pyrintö
22.10.2016Halikko-viestiAngelniemen Ankkuri
29.10.2016Jämi SuunnistusmaratonIkaalisten Nouseva-Voima
05.11.2016XXXIX KadaverloppetIF Sibbo-Vargarna

Fjolårets tävlingskalender & resultat HÄR