Organisation

Orienteringssektionens styrelse

Ordförande

Kassör

Niklas Enlund
nicke(at)enlund.fi
0500 568 330
Ida Furunäs
ida.furunas(at)netikka.fi
040 3518978

Medlemmar

Susanna Finskas
susanna.finskas( at)anvia.fi
Jan Torrkulla
jan.torrkulla(at)netikka.fi
040 7788753
Eija Blomqvist
eija_blomqvist(at)hotmail.com
0400 697398
Pernilla Tunis
pernilla.tunis(at)korsholm.fi
050 3076963

Utskott

 Arrangörs- och kartutskottet
  • Ge förslag till tävlingsplats samt banläggare och tävlingsledare för föreningens tävlingar
  • Ansöka om tävlingar via SSL
  • Representera föreningen i Kvarkenträffsamarbetet
  • Ge förslag till nya kartor samt handha och organisera revideringen av kartorna
  • Söka om kartbidrag från kommuner, FSO samt SSL i samråd med styrelsen
  • Göra upp en långsiktig strategi för föreningens kartproduktion
Träningsutskottet
  • Planera föreningens träningskalender samt utse ansvariga och teman.
  • Fungera eller utse UK till alla lagtävlingar samt uppgöra förslag till uttagningskriterier
  • Representera föreningen vid kontakter med andra föreningar gällande gemensam träningsverksamhet
  • Organisera vinterns gemensamma långlänkar samt helgläger och andra läger
  • Utse och organisera systemet med åldersgruppledare
  • Ge förslag till pristagare vid årsavslutningen
Nybörjarutskottet
  • Handha ansvaret och organisera föreningens nybörjarverksamhet
  • Samordna träningarna för nybörjarna med föreningens andra träningar
  • Handha ansvaret för föreningens och distriktets ekorrstigsverksamhet
  • Organisera Kvevlax Sparbanksekorrcup
  • Ge förslag till pristagare vid årsavslutningen

Skärmträffen & firmaliga: Eija Blomqvist
Karttryckning: Ingmar Bäckström
Anmälningar: Bengt Tunis
Representant i FSO:s styrelse: Jan Torrkulla, Niklas Enlund (suppleant)
Representant i Femmans styrelse: Pernilla Tunis & Hasse Sund
Torsdagsgympa: Hasse Sund

Webmasters
Peter Sundelin
peter.sundelin(at)outlook.com
050-3434508
Otto Sund
otson_91(at)hotmail.com
044-2573300
Niklas Enlund
nicke(at)enlund.fi
0500-568330